Gjyqet ndaj ish-udhëheqjes komuniste, si mbetën pa fajtorë krimet e diktaturës

Vdekja pa pendesë e gruas së diktatorit Hoxha më 26 shkurt 2020, ktheu në vëmendje faktin se në Shqipëri krimet e regjimit komunist nuk u dënuan kurrë.

Pas vdekjes së Nexhmije Hoxhës, pati shumë reagime në rrjetet sociale, mirëpo pak kujtuan gjyqet e viteve ’90-të dhe faktin se drejtuesit e lartë të diktaturës nuk vuajtën asnjëherë dënime për ekzekutimet pa gjyq, zhdukjet, vrasjet në kufi, torturat dhe internimet masive.

Gjyqi me akuzat e vetme ndaj Nexhmije Hoxhës

Nexhmije Hoxha u arrestua më 4 dhjetor 1991, nëntë muaj pas zgjedhjeve të para pluraliste në Shqipëri.

Dy vite e gjysmë më vonë ajo dhe Kino Buxheli, Drejtori i Drejtorisë së Pritjes, u dënuan me 15 vite burg – 11 Hoxha, 4 Buxheli. Ata u dënuan për shpërdorim detyre, përvetësim dhe shpërdorim fondesh shtetërore gjatë periudhës 1985-1990.

Akuzat u ngritën pas kontrollit financiar që iu bë Drejtorisë së Pritjes nga qeveria e stabilitetit (qershor 1991 – dhjetor 1991), e cila përbëhej nga koalicioni i 5 partive të asaj kohe: Partia Socialiste, Partia Socialdemokrate, Partia Demokratike, Aleanca Demokratike dhe Partia Republikane.

Drejtoria e Pritjes, formuar në vitin 1956, u shërbente jetesën me privilegje zyrtarëve të lartë të Partisë së Punës. Ishte organi që dalloi Bllokun nga ana ekonomike dhe sociale.

Kontrolli i viti 1991 nxorri si total $15 milionë shpërdorime.

Gruaja e diktatorit, anëtare e përhershme e Komitetit Qendror të Partisë së Punës, u burgos fillimisht në Tepelenë e më pas në Tiranë.

Shtypi i kohës llogariste që ajo të lirohej pas mijëvjeçarit të ri. Ndryshe nga llogaritë u lirua më 10 janar 1997 kur ishte 76-vjeçe.

Nuk u përball kurrë më me asnjë akuzë për periudhën e diktaturës.

Deri më 26 shkurt 2020 dha disa herë intervista. Kujtoi shpesh ngjarje, por nuk kërkoi asnjëherë falje qoftë dhe në asnjë nga 4 librat që shkroi pas vitit 1998, as në librin e fundit të botuar në janar 2020: “Përjetime dhe meditime në jetën time politike”.

Gjyqet e tjera të viteve 1993-1994

Njësoj si Nexhmije Hoxha, për shpërdorim detyre, përvetësim dhe shpërdorim fondesh u dënuan dhjetëra funksionarë të tjerë të lartë komunistë, përfshi Ramiz Alinë, pasardhësin e Enver Hoxhës.

Ata u dënuan në total për rreth 130 vite burg, dhe detyrimin për t’i kthyer shtetit rreth 3 milionë lekë.

Deri në vitin 1994 u dënuan:
1. Ramiz Alia, diktatori i fundit, 9 vite burg;
2. Adil Çarçani, ish-Kryeministër, 5 vite burg;
3. Hekuran Isai, ish-Zv/Kryeministër, 5 vite burg;
4. Simon Stefani, ish-Ministër i Brendshëm, 8 vite burg;
5. Zylyftar Ramizi, ish-Ministri i Brendshëm dhe Drejtor i Sigurimit të Shtetit, 6 vite burg;
6. Rita Marko, Sekretari i Komitetit Qendror të PPSH, 8 vite burg;
7. Aranit Çela, ish-Kryetar i Gjykatës së Lartë, 7 vite burg;
8. Rrapi Mino ish-Kryeprokuror, 4 vite burg;
9. Manush Myftiu, ish-Zv. Kryeministër, 5 vite burg;
10. Veiz Hadëri, komandant poste kufitare, 3 vjet burg;
11. Pali Miska, ish-Ministër i Brendshëm, 7 vjet burg;
12. Lenka Çuko, ish-anëtare e Byrosë Politike të PPSH-së, 7 vjet burg;
13. Muho Asllani, ish-anëtar i Byrosë Politike të PPSH-së, 5 vjet burg;
14. Qirjako Mihali, ish-Zv/Kryeministër, 8 vjet burg;
15. Hajredin Çeliku, ish-Ministër i Transporteve, 6 vjet burg;
16. Vangjel Çërrava, ish-Zv/Kryeministër, 6 vjet burg;
17. Besnik Bekteshi, ish-Ministër i Industrisë, 6 vjet burg;
18. Prokop Murra, ish-Ministër i Mbrojtjes, 6 vjet burg;
19. Foto Çami, ish-Sekretar i Komitetit Qendror, 7 vjet burg;
20. Llambi Gegprifti, ish-Zv/Ministër i Mbrojtjes, 8 vjet burg;

Shumica e të akuzuarve u lehtësuan nga Gjykata e Apelit dhe Gjykata e Kasacionit. Të gjithë u liruan brenda pak vitesh.

Shtypi i kohës kritikoi dhe ironizoi faktin se udhëheqësit komunistë po dënoheshin për “kafe dhe llokume”.

Gjatë kësaj periudhe gazeta Liria e shoqatës së ish-të përndjekurve, botonte çdo javë emrat e mijra të pushkatuarve dhe vdekurve në burgje, të cilëve nuk u gjendeshin as eshtrat. Por, për këto krime, në gjykata nuk pati akuza ndaj ish-udhëheqjes.

Gjyqet e fundit ndaj udhëheqjes komuniste

Pas disa ndryshimeve ligjore, gjyqe të tjera nisën ndaj pothuajse të njëjtave figura të regjimit komunist.

Këtë herë akuzat ishin për genocid, krime ndaj njerëzimit, ndalim të së drejtës së besimit në Zot, përndjekje dhe internime masive, vrasje në kufi dhe ngjarjet e ambasadave.

Në vitin 1996 u dënuan:
1. Lenka Çuko, Sekretare e PPSH Lushnjë, 15 vite burg;
2. Idajet Beqiri, ish-Sekretar i Komitetit të Rinisë Fier, 15 vite burg;
3. Agron Tafa, ish-Zv. Ministër i Brendshëm, 15 vite burg;
4. Sulejman Abazi, ushtarak i lartë, 16 vite burg;
5. Gaqo Nesho, ish-sekretar i PPSH-së Vlorë, 16 vite burg;
6. Veiz Hadëri, ish-komandant poste kufitare, 16 vite burg;
7. Irakli Vero, ish-Sekretar i PPSH-së, 16 vite burg;
8. Dilaver Bengasi, ish-Drejtor i Policisë, 18 vite burg;
9. Nazmi Domi, ish-Sekretar i PPSH-së, 20 vite burg;
10. Shkëlzen Bajraktari, ish-hetues, 20 vite burg;
11. Llambi Gegprifti, ish-Zv. Ministër i Mbrojtjes, 20 vite burg;
12. Zef Loka, ish-drejtor i Drejtorisë së Parë në Ministrinë e Brendshme, 20 vite burg;
13. Foto Çami, ish-Sekretar i Komitetit Qendror, të PPSH-së, burgim të përjetshëm;
14. Prokop Murra, ish-Ministër i Mbrojtjes, burgim të përjetshëm;
15. Muho Asllani, Sekretar i PPSH-së Durrës, burgim të përjetshëm;

Domi, Gegprifti, Bajraktari, Vero dhe Hadëri ishin larguar nga vendi dhe u dënuan në mungesë.

Një vit më vonë Gjykata e Kasacionit rrëzoi dënimet, ndërsa në vitin 1999 Gjykata e Lartë u dha pafajësi.

Njësoj u veprua me rreth 20 të tjerët, përfshirë Ramiz Alinë, ish-Kryetarin e Presidiumit Haxhi Lleshin, ish-zv/Kryeministrin Manush Myftiu.

Lleshi 83 vjeç e Myftiu 77 vjeç, u liruan për shkak të moshës dhe problemeve shëndetësore. Të dy vdiqën pak pas gjyqeve në vitet 1997-1998.

Në të gjitha rastet akuzat për genocid u hodhën poshtë në Gjykata. Pas vitit 1997 të gjithë u liruan dhe deri më sot nuk ka pasur asnjë gjyq të ngjashëm për zyrtarë të diktaturës apo ish-oficerë të Sigurimit të Shtetit.

Askush nuk pranoi akuzat dhe nuk kërkoi asnjëherë falje.


Publikuar më parë në Exit.al

2 Comments

 1. Edi

  Arsyeja pse te gjithe personat e denuar u liruan shpejt ose u shpallen te pafajshem eshte sepse asnjeri prej tyre (me sa di une) nuk rezultoi te kishte vepruar jashte kuadrit ligjor te kohes kur kishin mbajtur poste ne shtet.

  Drejtesia post komuniste e demokracise nuk i kishte me ne dispozicion mekanizmat e gjykimit ne grup e me baze ideologjie qe dispononte drejtesia e diktatures, keshtu qe nuk mund ti akuzonte individed per veprime qe nuk i kishin kryer, per vendime qe ishin marre ne baze te kuadrit ligjor te kohes, ose per ceshtje me te cilat nuk ishin pergjegjesi e drejteperdrejte e individeve.

  Keshtu qe sipas ligjit, edhe ato denime qe u dhane, ishin ne fakt te jashteligjshme e thjeshte politike (per show) pasi akuzat nuk u vertetuan kurre. Prandaj, disa prej te denuarve, pasi dolen nga burgu, hodhen shtetin ne gjyq dhe pasi u shpallen te pafajshem, u demshperblyen nga shteti per vitet e kaluara me burg.

  Ndersa kerkesa e faljes per krimet e komunizmit eshte nje aspekt moral (jo penal) qe ka te beje me bindjet individuale te gjithesecilit e qe mund te haje debate, diskutime e gjykime.

  Diktatura komuniste nuk ishte diktatura e individeve te caktuar, por e nje sistemi ideo-politik shteteror, qe kishte njekohesisht shume pergjegjes dhe asnje, dhe qe aktoret kryesore te krimeve i qerroi vete para se te shperbehej.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.