Pesëmbëdhjetë ditë më pas… polumbarët gjetën Xhorxhon…

Pesëmbëdhjetë ditë pasi humbi në ujërat e lumit Erzen, polumbarët e forcave RENEA mundën të gjenin të pajetë Xhorxho Seferin. S’e njihja personalisht, por historia e tij më tronditi shumë.

Kur dëgjova për të, ishte data 20 maj, e dielë. Bashkë me disa miq të mijtë, po ktheheshim nga një udhëtim në lumin e Shalës, kur ata më folën për të. Jashtëzakonisht të prekur, më thanë se Xhorxho kishte që të shtunën që kishte humbur dhe se të gjithë po mendojnë për më të keqen…

Ishte 20-vjeç. I apasionuar pas biçikletave, tureve-çiklistike në natyrë. Pedalues i pa-lodhshëm dhe aktivist i Ecovolisit.

xhorxho2.jpg

Erzeni rrjedh nga Mali me Gropa, masivi malor përtej Dajtit në lindje. Ka një gjatësi prej më tepër se 100 kilometër dhe kur kalon mes fshatrave Pëllumbas dhe Kryezi, formon atje një kanion të jashtëzakonshëm. Prurjet janë të luhatshme, por të mëdha. Vende-vende, kur je në kanion, të duket sikur nuk ka rrjedhë, kjo pasi janë formuar vaska të gjera ku uji ka thellësi të madhe. Këtë zonë kam pasur mundësinë ta vizitoj dhe mund të them se ka një panoramë spektakolare, por krahas bukurisë, terreni tejet i thyer të kallte ndjesi frike se mos rrëzoheshe.

Nuk e di mirë dinamikën se si ndodhi që Xhorxho humbi në rrjedhën e lumit atje në kanione, por di të them se Erzeni ka marrë edhe të tjera jetë të rinjsh. Katër vite më parë, polumbarëve iu deshtën 10 ditë për të nxjerrë nga ujërat trupin e pajetë të Erjon Alizotit. Ra gjatë një ekskursioni në Shpellën e Pëllumbasit. Ishte vetëm 18-vjeç. Tetëmbëdhjetë ishte edhe Igli Xhameta, kur rrjedha e lumit e mori me vete tre vite më parë, dhe gjasat janë që këto ngjarje tmerrësisht të trishta të ndodhin sërish nëse askush nuk informon si duhet.

Web-site-i i Bashkisë Tiranë thotë ende në informacionin e saj se “uji i kristaltë dhe thellësia e kanioneve të krijon mundësi të lahesh apo të notosh. Në pjesën ku lumi ka një thyerje rreth 10 m është krijuar një ujëvarë brenda një guve. Përpara ujëvarës te kanionet ka vaska të cilat në stinën e nxehtë përdoren për tu larë dhe për të bërë banjo dielli“… Asgjë më shumë! Asnjë thirrje për kujdes paraprak!

Kujdesni miq, pasi sikurse thoshte në një postim në Facebook, një shoku im – Erion Delvina – ndërsa kujtonte Xhorxhon: “nëse ai, i shkathët sa s’mendohet, nuk ia ka dalë shëndoshë prej rrjedhës, secili prej nesh mund të ketë jetën e tij në rrezik, ca më tepër në rast mpleksjeje me guida aspak profesionale të hiking-ut. Nëse i ndodhi Xhorxhios, një djali që “mund ta sajonte varkën e tij të shpëtimit edhe nga dy shkopinj”, mund t’i ndodhë kujtdo. Kujtdo!”


Ps: Ngushëllime të sinqerta familjes Seferi!

Advertisements

Vizitë në burgun famëkeq të Spaçit

Dy muaj më parë – përmes një vizite studimore të organizuar nga Instituti për Demokraci Media dhe Kulturë (IDMC) – mu dha mundësia të shihja nga afër atë çka mbetej nga ish-kampi burg i Spaçit. Ishte rrëqethëse. Një udhëtim që më la jashtëzakonisht mbresa.

Continue reading “Vizitë në burgun famëkeq të Spaçit”

Të tjera pamje nga masakra në Gjirin e Lalëzit (+Video)

Gjiri-i-LalëzitPas postimit të fundit dhe videove, që mundëm t’i shpërndajmë në rrjet me “Ecovolis” dhe Nismën “Thurje”, masakra e shpyllëzimit në “Gjirin e Lalëzit” është ca “më publike”, por sërish jo aq mjaftueshëm sa për t’i ndryshuar gjërat. Pemët atje kanë 10 vite që kanë zënë sharrën – po vërtetë, kështu është – por kurrë më furishëm dhe pa hesap se sa sot. Continue reading “Të tjera pamje nga masakra në Gjirin e Lalëzit (+Video)”

Ndihmojini kukësjanët ta zhvillojnë turizmin e t’i ruajnë mrekullitë e natyrës!

Natyra ka qenë shumë bujare me ne shqiptarët. Në fare pak territor ajo na ka falur aq shumë përralla, por që fatkeqësisht s’kemi ditur t’i trashëgojmë si duhet. Peizazhi i vendit tonë në disa zona përngjan tashmë si ajo përralla e mësuar gabim, së cilës i ka humbur kuptimi kryesor e për rrjedhojë s’duket hiç më e bukur. Me të tillë shije mbeta në vizitën time të fundit në një vend që duhej të ishte një perlë e natyrës. Continue reading “Ndihmojini kukësjanët ta zhvillojnë turizmin e t’i ruajnë mrekullitë e natyrës!”

Shtegtim në Shëngjergj dhe vizitë te ujëvara e Shëngjinit

IMG_5807Shtegtimi i radhës nisi herët si zakonisht, por me një vendsynim sa afër po dhe aq larg Tiranës. Do të udhëtonim për në Shëngjin dhe Shëngjergj në fshatrat e parafundit që kufizojnë në lindje kryeqytetin me Elbasanin. Për këto fshatra të përtej-Dajtit, kisha dëgjuar. Kulinaria ishte pjesa më e përgjithshme për të cilën i njihja disi. Ka lokale e restorante të mira andej. Continue reading “Shtegtim në Shëngjergj dhe vizitë te ujëvara e Shëngjinit”

Politikanët janë imun nga hapja e dosjeve!

Edhe pse jo të gjithë e dinë, prej rreth 1 viti punon Autoriteti i Informimit mbi Dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit (AIDSSH). Ky “Autoritet” është formuar sipas ligjit 24/2015-të, dhe është ngarkuar të drejtojë një proces tejet delikat për shoqërinë shqiptare, proces që në vende si Gjermania dhe Rumania ka nisur prej më shumë se 17 vitesh. (Gjermani që prej vitit 1990; Rumani që prej vitit 1999).

Në Autoritet – përmes një formulari – gjithëkush mund të kërkojë qasje me informacionet e dosjeve, por jo për gjithkënd… për politikanët, kurrësesi!

Continue reading “Politikanët janë imun nga hapja e dosjeve!”

Mos e lini pa parë… “Dita zë fill”

Katërmbëdhjetë shtatori solli si premierë në kinematë e Tiranës, filmin e vlerësuar ndërkombëtarisht “Dita zë fill”. S’para shkruaj për filma dhe madje s’e cilësoj veten “kriticer” apo “bloger” arti, por s’munda të rrija pa shkruar për këtë film. Continue reading “Mos e lini pa parë… “Dita zë fill””

Jemi hipokritë! Protestuam për armët kimike, por për pazaret e plehërave s’bëjmë zë

Pleherat
Google-search//Pamje ilustruese nga një vendgrumbullim plehërash.

E mbani mend besoj?! Epo vështirë të harrohen protestat kundër demontimit të armëve kimike – me preiardhje nga Siria – në Shqipëri. Momenti i atij fjalimi të gjatë kryeministror me një miks të rëndë emocionesh, që i dha fund disa ditëve në shesh. Pati njerëz që qanë. Gëzimi ishte i pafund. Puthje. Përqafime. Krenari! Ishte fitorja e parë sheshit e qytetarëve pas rrëzimit të sistemit komunist.

Por sot më duhet ta them, shumica në atë shesh kemi qenë hipokritë. Hipokritë sepse – pak a shumë – e njëjta situatë paraqitet edhe sot dhe me kokrra kanë qenë duke u çjerrë sheshit. Continue reading “Jemi hipokritë! Protestuam për armët kimike, por për pazaret e plehërave s’bëjmë zë”

Një grup të rinjsh nga Sllovakia e Çekia vizitojnë Shqipërinë, njëri prej tyre bën “tattoo” shqiponjën

Viktor Cabúk, Jakub Kozák, Peto Gábriš, dhe Andrej Hudek janë një grup të rinjsh nga Sllovakia, të cilët vizituan Shqipërinë këtë javë. Një udhëtim, që nisi me Shqipërinë, për të vazhduar më pas me Malin e Zi dhe Kroacinë, përfundoi me plot aventura dhe me një dashuri për Tiranën dhe shqiptarët, dashuri që u nguros me një tatuazh në parakrah nga Andrej. Continue reading “Një grup të rinjsh nga Sllovakia e Çekia vizitojnë Shqipërinë, njëri prej tyre bën “tattoo” shqiponjën”

Studentët e Harvardit vizitojnë Shpellën e Pëllumbasit dhe Kanionet e Erzenit në Tiranë

Tre studentë, nga Universiteti më prestigjoz në botë sikurse është ai i Harvardit, vizituan këtë fundjavë Shpellën e Pëllumbasit dhe Kanionet e Erzenit në Tiranë. Continue reading “Studentët e Harvardit vizitojnë Shpellën e Pëllumbasit dhe Kanionet e Erzenit në Tiranë”

Drejt Jezercës (2694m), majës më të rrezikshme në Shqipëri

IMG_4744
Në 2694 metra lartësi, Maja Jezercë, 2 korrik 2017-të

Njeriu është një qënie e çuditshme, gjithmonë kërkon më tepër, kjo edhe kur s’e di se çfarë ka përpara. Ata që synojnë majat e maleve duhet ta dinë më mirë se për çfarë e kam fjalën. Continue reading “Drejt Jezercës (2694m), majës më të rrezikshme në Shqipëri”